Smokin diğer birçok kıyafet konusunda bilinenlerin dışında çok daha incelikle ve hassasiyet ile oluşturulan çalışmalar sonucunda dikilir.  Genellikle smokinler özel kalıplarla dikilir.  Vücudu sarması kişiye özel olması smokinin özelliklerinden biridir.  Ayrıca smokinin bir diğer inceliği ise kişilerin vücudunda hoş durmayan yanlarını kamufle etmesini de sağlamaktır.  Smokin için genellikle moher kumaşlar tercih edilir.  Bunun nedeni ise terletmeme özelliğine sahip olmasıdır.  Ayrıca smokin kırışmaması ve kişinin üzerinde kalıp gibi durması smokinin özelliklerinden biridir.

 

Damatların Smokin Seçimi

 

Genellikle düğün öncesi damatların seçtiği smokin düğünün nasıl yapılacağından tutunda elbisenin ona uygun olarak ne renk yapılacağının tespit edilmesine kadar incelik isteyen bir iştir.  Genellikle smokin renklerinde açık renk ceket tercihi yapılabilir.  Bunlar krem,  bej,  beyaz olabilir.  Altına ise daha koyu renk bir pantolonla smokin kombinasyonu tamamlanabilir.  Düğünün niteliğine göre örneğin Havuz başı veya açık havada kır düğünlerinde genellikle spor kalıplar oluşturulmuş smokinler tercih edilir.  Smokin de artık günümüzde kravat ve papyon takmak çok önemli değildir.  Bu kişilerin tercihine bırakılır.  Ayrıca smokin kumaşının diğer kumaşlara göre daha parlak olması, kumaşın içinde İpek bulunması smokini daha şık ve nitelikli hale getirir. Örneğin keten smokin çok fazla tercih edilmez.  Çünkü keten çok çabuk kırışan ve dolayısıyla görsel olarak çok hoş durmayan bir kumaştır.  Kapalı düğünlerde ise genellikle koyu renk ve siyah smokin tercih edilir.  Ayrıca kapalı düğünlerde papyon kravat ve kuşak tercih etmek smokin şıklığını daha da öne çıkartır.

 

Smokin Seçiminde Neler Takip Edilmelidir?

 

Smokin tercihi yaparken elbette trendleri takip etmek genellikle işi kolaylaştıran kısımlardır.  Ancak kişinin vücut yapısı smokin seçiminde oldukça önemlidir.  Dolayısıyla buradan bakıldığında trendler çok fazla da dikkate alınmaması gerekir.  Düğünün yapılacağı mekandan hangi ülkede hangi mevsimde yapılacağına göre birçok değişiklik dolayısıyla smokin tercihlerini de değiştirmektedir.

 

Smokin Tercih Eden Kişilere Neler Önerilir?

 

Smokin genellikle kişiye özel ve kişinin kendi kalıplarına göre dikilen bir kıyafettir.  Dolayısıyla bir damadın smokin tercihinde bir takım bilinmesi gereken durumlar vardır.  Örneğin mevsim,  düğünün hangi mevsimde olacağı,  nasıl bir mekanda olacağı gibi durumlar smokin seçimini etkileyen durumlardır.  Genellikle smokin seçiminde her ne kadar siyah renk tercih edilse de kişinin ten rengi vücudunun tipi de dikkate alınarak smokin rengi tercih edilmelidir.  Smokin dikiminde kumaş rengi ve kumaşın seçimi yapıldıktan sonra kişinin ölçüsü alınarak kişiye özel kalıplar çıkartılıp birkaç provadan sonra smokin tamamlanır. Ardından içine ne tür bir gömlek giyileceğine karar verilir.  Smokin tercihinde birkaç bileşen bir arada kullanılır.  Smokini tamamlayacak diğer kıyafetler olan gömlek,  kuşak,  papyon,  mendil gibi kıyafetler de renk ve kumaş seçiminde önemlidir.  Gömlek konusunda smokin içine giyilebilecek birçok alternatif olabilir.  Bunlar genellikle beyaz ve klasik yakalı gömleklerdir.  Bunun yanında biraz daha abartı istenirse taşlı düğmeleri olan gömlekler de tercih edilmektedir. Smokin için çok farklı kumaş renk ve desen bulunmaktadır.  Genellikle düz kumaşlar tercih edilse de ancak bazı durumlarda şal desenli kumaşları daha motifli kumaşları da tercih edebilirler.  Ancak smokin seçiminde en fazla tercih edilen renk siyah ve lacivert olmaktadır ve bunlar da genellikle damatlık ile için düşünülen smokinlerdir. İlgili Link ; Damat Damatlık Modelleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here