Damatlık modelleri seçerken yapılan hatalar vardır. Bu hataları en aza indirmek için çok dikkatli olmak gerekmektedir. Hazır  bir takım alındığında hazır  takımın kol boyu, paça kısmı, omuz genişliğinin  kesiminin vücudumuza orantılı olması gerekmekte  yoksa bu ilerde daha çok sorun haline  gelmektedir. Kuru temizlemeye gittiğinde ve geri geldiğinde de daha önce onu hiç giymemişlik  hissi vermektedir. Bir de en önemlisi takım elbise sadece görsel olarak değerlendirip satılıyor,  oysaki takım elbisenin kumaşı çok önemlidir. Günlük hayatta dört mevsim giyilebilecek bir takım elbise seçilirse daha kullanışlı olabilir. Sentetik  kumaşlardan uzak durması gerekmektedir. Sentetik kumaşlar hem gün içerisinde hem daha çok terlemeye neden olmaktadır. Hem sentetik kumaşlar daha çok  parladığı   için zamanla kötü bir görünüme sahip olabilmektedir. Aldığınız  takımın   modeli çok önemlidir.

 

 

Vücut Tipinize Göre Damatlık Seçimi 

Kilolu, ete dolgun bile olsanız şık  bir damat olabilirsiniz.  Gelin klasik bir gelinlik modeli seçerse damat spor  bir damatlık seçemez.  Zayıf bir kişiyseniz ceketiniz kalça  kısmında olursa bel ve bacak detayları belli olmakta  ve kimse böyle bir görüntü görünsün istemez. Çelimsiz bir görüyü ortaya çıkmadır. Ceket vatkalı olan modellerden seçilmesi gerekmektedir.  Böyle tercih edilirse omuzlar daha dik durmaktadır. Vatka tercihini abartmamak gerekir. Zayıf kişiler yelekli modeller seçmesi gerekmekte, çünkü daha güzel ve daha dolgun görünmektedir. Biraz kiloluysan  kusurları kapatacak bir takım seçmeniz gerekmektedir. Siyah takım seçmeniz gerekir, çünkü en çok siyah rengi sizi olduğunuzdan ince gösterebilir. Ama eğer siyah renk giymek istemiyorsanız koyu  renkler tercih edilmelidir. Kahverengi ya da lacivert seçilebilir. Göbek saklamak için en güzel yöntem kuşak bağlamaktır. Slim    fit modellerden uzak durmalısınız. Bütün fazlalıklarınızı  dışarı çıkartabilir.  Kısa boylu insanlar için de ceket boyu kalça hizasında olmalı ki olduğunuzdan daha uzun görünebilesiniz. Boy ve kilo ideal bir vücut yapınız varsa her renkten seçilebilir.

İlgili Link : Smokin Seçimi

Takım Damatlık Seçerken Nelere Dikkat Edilir? 

 

Ceketinizin üst düğmesini iliklediğinizde  ceketinizde gerginlik olmamalı.  Ceketinizin gömleğinizden  1 cm   kısa olması gerekir. Ceket boyu kol ile orantılı durmalı. Ceketinizin omuz kısımları dik durmalıdır. Omuz kısımları tam oturmalı. Ceket kumaşı omuzdan aşığıyla hat çizmeli. Siyah renk, klasik,  asil ve her yaşa giden bir renktir.  Damatlık seçilirken en gözde renklerden biri siyahtır. Paça kısmı ne çok uzun ne de çok kısa olmalı ayakkabınızla orantılı olması gerekir. Kuşak ve kravat beraber seçilmemesi gerekir.  Kravat yerine papyon tercih ediliyorsa papyonun gelinin çiçeğiyle uyumlu olması gerekir. Ayakkabı bağcıklı rugan ayakkabılar daha çok  tercih edilen bir ayakkabı modelidir.

 

Düğün Sürecinde Damatlar 

 

Düğün konseptlerine  göre de renk secimi yapılabilir. Gelinlik, damatlık  gelinin aksesuarları, damat aksesuarları birbirleriyle uyumlu olması gerekir. Kapalı düğün salonlarında köyü renkler tercih ediliyor. Açık hava düğünlerinde açık renkler ve tonlar seçilebiliyor. Damatların kullandığı aksesuarlar da çok büyük önem taşıyor.  Kol düğmesi, papyon, kemer, saat, ayakkabı, kuşak bir damadın olmazsa olmazlarıdır. Düğün gününde damadın rahat olması son derece önemlidir. Bu nedenle de damatlık seçiminde her zaman hareket kabiliyetini kısıtlamayacak tasarımlara önem verilmelidir.

 

Damatlık seçilirken en gözde renklerden biri siyahtır. Paça kısmı ne çok uzun ne de çok kısa olmalı ayakkabınızla orantılı olması gerekir. Kuşak ve kravat beraber seçilmemesi gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here