Evlilikten önce gerçekleşen önemli günlerden biri de nişan törenleridir. Bu süre içinde aileler birbirleri ile yakından tanışırlar. Bu sürecin keyifli yanlarından bir diğeri nişan bohçası hazırlamadır. Nişan bohçası vermek, iki tarafın birbirleri ile tanıştığı süreçte, karşılıklı olarak hediyeler verilerek yakınlaşmayı daha da sağlamlaştırmak amacıyla yapılan gelenektir. Ayrıca gelin ve damadın ihtiyaçları için çok önemlidir. Nişan bohçasında olması gerekenler birçok bölgeye göre farklılık göstermektedir. Fakat bu durum böyle olsa da temelde ki malzemeler hiçbir zaman değişmemiştir.

Eskiden tümüyle adetlere yönelik olsa da, şimdiki zamanlarda bohçalar gelinin ve damadın ihtiyaçlarına uygun hazırlanır. Gelin ve damadın kullanamayacakları ürünler bohçalarda bulunmaz. Nişan bohçasının hazırlanmasına bakıldığında; bohça da olması gerekli şeylerin tamamı alındıktan sonra, bu ürünlerin ne üzerinde kullanılacağına karar verilmelidir. Günümüzde en çok valiz tercih edilir. Bu seçeneklerden istediğinizi kolaylıkla seçebilirsiniz. Alınan ürünleri ve diğer malzemeleri saten, şık görünümlü kumaşlara yerleştirerek paketleyebilirsiniz.

Bu durumun estetik bir yönü de bulunmaktadır. Nişan bohçalarının süslenmesi ile ilgili, çeşitli kurdeleler ve tüllerle göze hitap edici bir şekilde süslemesini yapılabilir. Bohça süslemeleri ile ilgili zaman harcamak istemezseniz bazı şirketlerin hazır sanıklarından alarak işini daha kolay hale getirebilirsiniz. Nişan bohçaları genel de, nişan töreninden sonra her iki tarafta birbirlerine ziyarete giderek teslim ederler. Bazı bölgelerde, bohça işlemleri törenden önce yapılır, verilmesinden sonra nişan törenini gerçekleştirirler.

Nişan Bohçasında Dikkat Edilecekler 

Bütçeyi ayarlayarak durumunuza uygun bir şekilde alışveriş yapılması avantaj sağlayacaktır. Önceden planlama yapılmazsa ve ona göre hareket edilirse, beklenilenden fazla harcama ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

-Bohçada olması gerekenler, gelin ve damadın tarzlarına uygun olarak belirlenmelidir. Durumlar uygun olursa, gelin ve damat ile birlikte bohça için alışverişe gidilmelidir. Böylelikle istenilen, kullanılacak olan ürünler alınmış olur.

-Bohçadaki ürünlerin kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Kalitesiz çok çeşitli ürünlerdense uzun süre kullanılacak ürünlerin alınması çok daha iyi olacaktır.

-Bohçanın yerleştirileceği valiz veya sandık seçiminde, gelin ve damadın uzun seneler kullanabilecekleri modelin tercihini yapmak daha uygundur. Günlük hayatta da kullanmaları için ve güzel hatıraların yer alması açısından önemlidir.

-Nişan bohçası alışverişinde ürünlerin alındığı mağazaların ürün değişiminde bulunup bulunmadıklarını öğrenmemiz gerekir. Gelin ve damadın sonradan beğenmediği ya da üzerlerine uymayan bedenlerin değişimi ile ilgili konuya dikkat edilmelidir.

Gelin ve Damat Bohçasında Neler Olur?

Öncelikle Geline yapılacak bohça damat tarafını ilgilendirir. Gelinle önceden konuşularak, ihtiyacı olabilecek ürünlerin öğrenilmesinde fayda vardır. İhtiyaçlar listesi kişilere göre farklı olabilmektedir. Gelinin Nişan bohçası listesine bakıldığında;

Gelin ve Damat Bohçasında Neler Olmalı
Gelin ve Damat Bohçasında Neler Olur?

-Parfüm ve seti,

-Gelin gecelik seti,

-Pijama takımı,

-Terlik,

-Gecelik takımı,

-Bornoz takımı,

-Geline özel iç çamaşırları,

-Makyaj Malzemesi Seti,

Damadın Nişan bohçasına bakıldığında, kız tarafının alması gerekli ürünleri oluşturur. Geline alınan ürünlerin kalitesi nasıl iyi olmalıysa damada alınacak ürünlerde kaliteli olmalıdır. Gelin alışverişinde olduğu gibi damadın da tarzına ve ayak numarasına göre alışveriş yapılmalıdır. Damadın nişan, bohçası için listesinde;

-Tıraş makinesi,

-Kol düğmesi,

-Terlik,

-Damat için özel iç çamaşırları,

-Parfüm,

-Tıraş losyonu,

-Pijama takımı,

-Kemer ve cüzdan,

-Gömlek ve pantolon,

-Çorap

Nişan Bohçası Ne Zaman Verilir?

Nişan bohçasının verilmesi, bölgelere göre farklılık gösterebilmektedir. Fakat nişan töreninin yapılmasından sonra aileler birbirlerine ziyarete giderek nişan bohçalarını teslim edebilmektedirler. Böylelikle nişandan sonra da ilişkileri uzun süre kopmuyor.

İlgili Link: Düğünde Davetlilere Verebileceğiniz Hediye Önerileri

Bazı bölgelerde de nişan bohçası hazırlama ve vermede, tören öncesinde gerçekleşmektedir. Bohçalar veriliyor ve sonra da nişan töreni yapılmaktadır. Ayrıca, nişan bohçası alışverişine davet edilenlere bakıldığında, gelin ve gelinin seçmiş olduğu birkaç kişi nişan alışverişinde damadın annesi ile veya aileden olan biri ile çıkabilmektedir. Söz bohçalarının içerisinde aynı evden olan kişilere de hediye alınabilmektedir. Gelinin ailesine birer parça olsa bile hediye bırakılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here