İnsanlar yüzyıllar boyunca bazen sade bazen de göz alıcı evlilik törenleri yaparak evliliklerini çevrelerine duyurmaktadırlar. Bu düğün töreni sırasında erkekler onları karizmatik gösterecek damatlıklar tercih ederken kadınlar da bir kuğu gibi güzelliğe bürünebilmek için güzel gelinlik modelleri tercih etmektedirler. Birçok kadın, hayatının en önemli gününde giyeceği gelinliğin de muazzam olmasını ve kusursuz bir yapıya sahip olmasını ister. Bu nedenle gelinliklerin seçiminde dikkat edilmesi gereken birçok husus önem taşır.

 

Vücut Tipi / Vücudun Gelinliği Nasıl Taşıdığı 

 

Gelinlik seçimindeki dikkat edilmesi gereken hususların en başında gelinliğin gelinin üzerine nasıl durduğudur. Bu duruş biçiminin oldukça önem taşımasının nedeni, gelinin hem dış çekim için hem de düğün töreni sırasında gelinliği üzerine taşıyıp bütün bakışların onu izlemesi dolayısıyladır. Bu nedenle bir gelin, gelinlik seçmeye başladığında önce tercih edilecek olan gelinliğin vücut hatlarına gerçekten oturup oturmadığını kontrol etmelidir. Ancak bu sayede gelinlik almak üzere sağlıklı bir karar verilebilir. Gelinlik seçimi sırasında göğüs, kalça, kol kısımlarında potluk oluşup oluşmadığına dikkat edilmeli, eğer oluşuyor ise terziye gönderilmeli ya da tercih başka gelinliklerden yana olmalıdır.

 

Armut vücut tipinde olan kadınlar için en uygun gelinlik modeli A kesimdir, bunun nedeni armut vücut biçimde kalçanın daha çok dikkat çekmesidir, A kesim model sayesinde kalça çok fazla dikkat çekmez ve straplez bir gelinlik modeli ile güzel bir görünüm sağlanır. Kum saati modeli bir vücut için her gelinlik modeli uygundur ve güzel durur. Elma modeli vücut için bele vurgu yapmayan gelinlik modelleri tercih edilmelidir. Ters üçgen ve dikdörtgen vücut tipleri için de yine bele vurgu yapılmayan modeller seçilip omuzlar öne çıkarılabilir ya da göğüs dekoltesi verilebilir.

 

ğünün Yapılacağı Mekana Göre Gelinlik Seçimi Yapılmalıdı

 

Gelinlik modeli seçimi aşamasında en önemli hususlardan birisi düğünün yapılacağı mekana uygun bir modele sahip olmaktır. Nitekim düğün açık alanda yapılacaksa çok uzun kuyruklu olan gelinlik modelleri tercih edilemez ve bu alanlarda gelinliği taşımak oldukça güç hale gelir. Bu nedenle, gelinlik seçimi sırasında muhakkak düğünün yapılacağı yer kesinleştirilmeli ve ona göre gelinlik tercih edilmelidir. Eğer uyum sağlanamazsa kır düğününde çok uzun kuyrukların kullanılması ve ayağa takılması gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir ve düğün gelin için de eğlenceli olmaktan çıkabilir. Düğün sırasında gelinliği taşımak bu nedenle gelin açısından oldukça önemlidir.

 

Kır düğünü gibi açık alanlarda yapılacak düğünü törenleri için daha kısa kuyruklu, ortamın konseptine uygun, dantel üzerine işlemeli ya da şifon gelinlikler tercih edilebilir. Bu gelinlik modeli, kır düğünü sırasında gelini oldukça nahif gösterecek ve hoş bir hava katacaktır. Eğer otel düğünü gibi lüks mekanlarda düğün töreni yapılacaksa gelin, yine dantel üzerine desen işlemeli balık modeller tercih edebilir, balık gelinlik modelinin kuyruğunun uzun olması da gelinliğinin duruşunu güzelleştirecektir.

 

İnsanlar yüzyıllar boyunca bazen sade bazen de göz alıcı evlilik törenleri yaparak evliliklerini çevrelerine duyurmaktadırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here