Toplumun kapanmak bilmeyen yarasıdır kızlık zarı kimine göre saflığın yani el değmemişliğin kanıtı kimine göre bekaretin sembolü ama toplumda hala büyük bir tabudur kızlık zarı

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Esra Demir yüzer, kızlık zarı ile ilgili tabuları yıkacak  türde açıklamalar da bulundu.

 

‘Bilindiği  üzere kızlık zarı toplumda bekâretin simgesi olarak görülmekte ideal olarak ilk cinsel birliktelik sırasında ve sonrasında yırtılmadığında, kanamayacağını ağrı ve acı yapmayacağını açıkladı. Böyle bir durumda  önyargılı yaklaşımı devam etmektedir. İşte bu sebepten ötürü evlilik öncesi cinsel ilişki yaşayan kadınları birçoğu bu acı gerçekle yüzleşmek zorunda kalıyor.

 

Yine kızlık zarı bozulması bazı durumlarda cinsel ilişkiye girmekle ilgili bir durumdan kaynaklı olmayabilir. Genç kızlık döneminde yaşanılan kazalar ya da operasyon gerektiren bazı durumlarda kızlık zarı kaybediliyor. Latincede ‘hymen (himen)’ olarak geçen Kızlık zarı diktirme işlemine de ‘himenoplasti (hymenoplasty)’  operasyonu adları verilmektedir. Kızlık zarı (hymen), vajina girişinde 1 santimetre olarak içeridedir. Kızlık zarı dikimi Ankara ilinde hizmet veren kliniğimizde  lokal anestezi altında yapılabilir ve kızlık zarının anatomik yapısı kişiden kişiye değişebilir dedi.

 

Bu sebeple kızlık zarı dikimi bu bölgenin anatomik yapısını iyi bilen ve himenoplasti operasyonu konusunda deneyimli jinekolog doktorlar  tarafınca yapılması gerektiğini anlatan Op. Dr. Esra Demir Yüzer, doğum yapmış kadınlarda bile kızlık zarı onarımı yaptırabilir. Bu nedenle   Kızlık zarı diktirme için daha öncesinde ne kadar  ilişki olduğunun önemi yoktur.

 

Kalıcılık süresine göre kalıcı dikim ve geçici dikim olarak ‘Flep yöntemi ve mikrocerrahi olmak üzere iki ayrı dikim tekniği vardır. Geçici Kızlık zarı dikimi Ankara geçici zar dikimi operasyonlarının en çok 7 gün garantisi vardır. Kalıcı dikim cinsel ilişki olmadığı sürece bozulmadan sağlam kalacaktır’ diye konuştu.

Op.Dr. Yüzer, Kızlık zarı yırtılmalarının onarımının tek çözümü dikim ya da tamir işlemidir. Vajina içinde çok oranda kılcal damar bulunur. Aynı şekilde beyinde ve göz etrafında de çok miktarda kılcal damar bulunur. Bekâret hapları kullanılması bu damarları genişleterek kanama oluşmasına neden olur Bu nedenle bu problemin  çözümünde en  izlenecek sağlıklı  yol operasyondur’ ifadelerini kullandı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here