Vajinismus konusu ile ilgili size aklınızdaki sorulara cevap bulacağınız bu yazımızda ilk gece korkusu olarak da bilinen vajinismus hastalığının kadınlarda sebep olduğu psikolojik sorunlar hakkında bilgi vereceğiz. Vajinismus sorunu yaşayıp bunu çevresindekilerle bile paylaşamayan kadınlar Vajinismus Tedavisi Ankara çevresi için alanında uzman hekimler sizleri en etkili ve en  doğru tedavi sürecine yönlendirmektedir.

 

 

Vajinismus Nedir?

 

Vajinismus Nedir? Vajinismus kadının istemsiz kasılmaları sonucu cinsel ilişkiye girememe durumudur. Bu kasılmalar bilinçaltındaki cinsellikle ilgili yanlış bilgilere ve korkulara dayanıyor. İstemsiz kasılmalar kadının cinsellikten ve eşinden uzaklaşmasına neden oluyor. Bu nedenle erkek mutlaka bu kasılmaların istem dışı olduğunu bilmeli ve eşine anlayış göstermelidir. Tedavi sürecinin her aşamasında eşler birbirine destek olmalıdır. Vajinismus Tedavisi Ankara ilinde evli olup, bu tür sorunları yaşayan pek çok kadın var ki; yaşadıkları bu sorunları çevresindeki kimseyle paylaşamıyor. Hatta sırf bu korkular yüzünde jinekolojik muayene olmak istemiyor. Vajinismus sorununu yenmek için endişeye gerek yoktur. Vajinismus sorunu yaşayan kadınların kendine bile itiraf etmekten korktuğu bu problemin anatomik mi yoksa psikolojik kaynağa mı bağlı olduğu uzman hekim tarafından değerlendirilmektedir.

 

Vajinismus Sorunu Yaşayan Kadınlar Kendini Neden Suçlu Hisseder?

 

Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar kendilerini suçlu hissettiğinde tedaviye adapte olmaları biraz zaman alabilir. Çünkü kadının kendini kasması nedeniyle ilişkiyi tamamlayamayan kadın anne olamayacağını düşünür. Vajinismus nedenleri kişiden kişiye değişir ve tedavisi de kişiye özeldir. Bu nedenle kadının bunun bir hastalık olmadığını bunu isterse kendi çözebileceğini bu sorunun istenmesi halinde çözüleceğini bilmesi tedavi için oldukça  önemli bir adımdır.

 

Vajinismus konusu ile ilgili size aklınızdaki sorulara cevap bulacağınız bu yazımızda ilk gece korkusu olarak da bilinen vajinismus hastalığı kadınlarda sebep olduğu psikolojik sorunlar hakkında bilgi vereceğiz.

 

Vajinismus Bir Hastalık Mıdır?

 

Vajinismus bir hastalık değildir ve ilaç kullanımı ya da cerrahi müdahale gibi işlemler gerektirmez. Bazı durumlarda vajinismus belirtileri içinde yer alan ağrılı cinsel ilişki nedeni anatomik kaynaklı ise; genellikle cerrahi işlem uygulanmaktadır. Klinik ortamında hekim hastanın vajinismus hikâyesini dinledikten sonra kişide yarattığı korku duygusunun sebebi araştırılır.  Bu süreci aşmak ve hastalığı yenmek için psikolojik tedavi gerektirir.

 

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

 

Vajinismus belirtileri cinsel ilişki sırasında  istemsiz kasılmalarla kendisini göstermektedir.. Kısaca kadının vajinanın istemsiz kasılmaları sonucu cinsel ilişkiye giremem durumudur. Vajinismus belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir. Vajinismus kadın bedeninin cinselliği reddetmesidir. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar cinsel birliktelik gerçekleşmediği sürece partneri ile yakınlaşma konusunda bir sorun yaşamazlar.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here