Gelinlik Düğüne Kadar Nasıl Saklanır

Düğün hazırlıkları bazen tatlı bazen gergin koşturmacalar ile doludur. Bu koşturmacalar düğüne yaklaştıkça yerini gerginlik ve strese bırakmaktadır. Bu stres içinde gelinlerin gelinlik seçmesi zor olacağından gelinlik seçme işlemlerine 4 ay öncesinden başlanıp düğüne 15 gün kalana kadar seçim veya dikiminin bitmesi en ideal olanıdır. Acaba nasıl olacak derdinden kurtulmak için erkenden yapılan seçimde üretici firma veya moda eviyle kilo alıp verme derdi olmayanlar için düğüne 15 gün kaldığında tekrar prova yapılıp eksikleri giderildikten sonra alınması yönünde anlaşma yapılabilir. Şayet düğün stresinden kilo veren bir yapınız varsa son bir iki gün kalana kadar bunu ertelemek doğru olacaktır. Hazır olan gelinlik düğüne kadar nasıl saklanır bu konu oldukça önemlidir.

 

Firmada veya Modaevinde Saklama

Gelinlik bayanların sahip olduğu ve torunlarına kadar saklamayı düşündüğü en özel kıyafettir. Bu kıyafetin düğünden önce ve düğünden sonra süslemeleri, kumaşı ve şekliyle korunup saklanmasına miras hükmünde olacağından çok özen gösterilmiştir. Erkenden gelinlik seçiminin yapılması son dakika gerginliği yaşamamak için alınan bir tedbirdir fakat seçilen veya diktirilip hazırlanan gelinlik düğüne kadar nasıl saklanır konusu ayrı bir problemdir. Eve alınıp getirildiğinde başına merak edenler veya görünmez kazalarla bazı felaketlerin gelmesini hiç kimse istemez bundan dolayı birinci tercih gelinliğin üretici firmada veya dikildiği yerde son ana kadar saklanmasıdır. Düğüne kadar gelinliğin satın alındığı yerde saklanmasının bir diğer faydası da kilo değişimlerinde yaşanacak sorunların giderilebilmesi fırsatıdır.gelinlik saklama kosulları

Gelinliğin Evde Saklanması

Gelinliğin satın alındığı yer düğüne kadar saklamayı kabul etmezse veya farklı bir şehre evlenmek gibi sebeplerden dolayı gelinliğin evde saklanması gerekebilir. Böyle bir durumda gelinliğin evde yüksekçe bir yere etekleri yere değmeyecek ve hava alacak şekilde asılması gerekecektir. Dış etkenlerden zarar görmemesi için de elbise kılıfına konulması şarttır. Bu elbise kılıfları genellikle üretici firma tarafından verilmektedir. Verilmediği düşünüldüğünde gelinlik düğüne kadar nasıl saklanır tabi ki gelinliğin süslemelerini bastırmayacak, naylon gibi sentetik kumaşlardan değil de hava almasını sağlayacak pamuklu kumaş ya da selüloz malzemelerden yapılmış elbise kılıflarında saklanmalıdır. Düğünden sonra kuru temizleme yaptırılarak asitsiz özel kâğıtlara sarılarak veya elbise kılıflarında yüksek bir yere asarak ve arada bir havalandırılarak uzun süre muhafaza edilebilir.

Gelinlik Saklama Kutusu                            

Gelinlik, tüm kadınların hayatları boyunca sahip oldukları en anlamlı kıyafettir. Bu yüzden de satın aldıktan düğün gününe kadar olan süreçte ve düğün sonrasında iyi bir şekilde muhafaza edilmesi gerekir. Bu noktada da yardımınıza gelinlik saklama kutuları yetişiyor. Farklı ebat ve özelliklerde birçok gelinlik saklama kutusuna ulaşmanız mümkün. Bu kutuları alırken dikkat etmeniz gereken şey, gelinliğin içindeyken hava alabilecek olması. Şeffaf bir kutu tercih edildiği taktirde de güneş görmeyen bir yerde saklanması gerekecek. Bu kutular sayesinde gelinliğinizi ilk günkü gibi uzun yıllarca muhafaza edebileceksiniz.

Düğün hazırlıkları bazen tatlı bazen gergin koşturmacalar ile doludur. Bu koşturmacalar düğüne yaklaştıkça yerini gerginlik ve strese bırakmaktadır.

 

Gelinlik Saklama Koşulları Nasıl Olmalı

Uzun süren araştırmalar sonucu aldığınız gelinliğinizi, uzun yıllarca saklamak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken şeyler var. Bu yazımızda gelinlik saklama koşulları nasıl olmalı sorusunun cevabını kısaca vereceğiz. Malum düğün sonrası gelinliğiniz hayli kirlenmiş olacak. Bu yüzden de ilk olarak gelinliğinizi kuru temizlemeye vermeniz gerekecek. Temiz şekilde teslim alacağınız gelinliğiniz saklanmaya da hazır hale gelmiş olacak. Gelinliği ilk günkü gibi muhafaza etmek istiyorsanız, arşiv kutularında asitsiz kağıtlara sararak ya da bir elbise kılıfında saklayabilirsiniz. Saklama süreci boyunca gelinliği belirli aralıklarda havalandırmayı da unutmamanız gerekiyor. Kısacası özenle seçtiğiniz gelinliği hayatınız boyunca yine özenli bir şekilde saklamanız gerekecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here