Evliliğe ilk adımın atıldığı söz merasimi, kız ve erkek tarafı için oldukça heyecanlı bir serüvenin başlangıcıdır. Kültürümüzde söz ve nişana, en az evlilik kadar önem verilir. Kültürümüzde söz ve nişan yapılması önemli bir gündür. İki ailenin birbiriyle tanışıp kaynaştığı söz organizasyonlarında, erkek ve kız tarafının yapması gereken bazı hazırlıklar bulunur.

 

Söz günü öncesi söz alışverişi yapılması gerekir. Her iki aile karşılıklı olarak bohçalar hazırlar. Söz gününde; gelin ve damadın kıyafetleri, misafirlere ikram edilecekler, günler öncesinden ayarlanır. Söz alışverişinde alınan eşyalar yöreden yöreye farklılık gösterir.

 

 

Söz Alışverişinde Gelin Adayına Alınması Gerekenler 

 

Erkek tarafının kız tarafına bazen eşyalar alması gerekir. Aşağıdaki giyeceklerin yanı sıra gelin bohçası da hazırlanmalıdır. Söz alışverişinde alınan eşyalar, bölgelere göre farklılık gösterse de ortak alınması gereken eşyalar vardır. Söz gününde; gelinin giyeceği elbise, ayakkabı ve yüzüğün erkek tarafından geline alınması gerekir. Bunun yanı sıra yüzüklerin sunulacağı tepsi, çiçek, çikolatada, erkeğin alması gereken malzemeler arasındadır.

 

Ayrıca erkek tarafı bir bohça hazırlayarak bohça içerisine pijama takımı, çorap, terlik, kişisel bakım ürünleri, iç çamaşırı, gecelik, ayriyeten elbise almaları gerekir. Bu bohça, sandık veya sepet içerisinde gelin tarafına götürülür. Ayrıca kişilerin isteğine bağlı olarak ekstra altın kolye, küpe, bilezik gibi ziynet eşyaları da hediye edilebilir.

 

İlgili Link: 12 Farklı Düğün Geleneği

 

Söz Alışverişinde Damat Adayına Alınması Gerekenler 

 

Söz organizasyonlarda erkek tarafı kız tarafına da fazla görevler düşmektedir. Kız tarafı da erkeğe söz bohçası hazırlaması gerekir. Söz bohçası içerisinde takım elbise, gömlek, ayakkabı, kol düğmesi gibi damat adayının söz gününde giyeceği eşyalar ve elbiseler alınmalıdır. Bunun yanı sıra diğer bir bohça hazırlayarak bohça içerisine çorap, parfüm, pijama takımı, eşofman takımı, kemer, cüzdan, iç çamaşırı gibi eşyaların konulması gerekir. Söz alışverişinde hazırlanan bohça, sözden önce veya sözden sonra erkek tarafına götürülür.

 

Ayrıca sözde, erkeğe takılan yüzüğü kız tarafının alması gerekir. Hazırlanan bohçalarda; farklı süslemeler, tüller, boncuklar, inciler, çiçekler kullanılabilir. Ayrıca söz etkinliğine gelen misafirlere ikram edilmek için ikramlıklar, magnetler, söz hatıraları hediye edilebilir. Magnetler ve hediyeleri, erkek tarafının alması gerekir. Ancak misafirlere ikram edilecek ikramlıklar ortak olarak hazırlanabilir.

 

Evliliğe ilk adımın atıldığı söz merasimi, kız ve erkek tarafı için oldukça heyecanlı bir serüvenin başlangıcıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here