Dünya evine girecek hanımların bolca tercih ettiği gelinlik biçiminden biri olan a kesim gelinlikler kullanım açısından oldukça rahattır. Gelin adaylarının gelinlik seçiminde mutlaka göz önünde bulundurması gereken bir gelinlik modelidir. Güzelliğin yanında rahatlık da arayan hanımlar için gayet uygun bir seçim olacaktır. A kesim gelinlik modelleri tasarımcıları tarafında da tavsiye edilen ve en çok tercih edilen modellerden biridir. Bu model vücudu A harfine benzer şekilde sardığı için bu ismi almıştır. Peki, A kesim gelinlik nedir? İşte merak ettiğiniz tüm ayrıntılar!

İlgili Link: Kapalı Gelinlik Modelleri 

A Kesim Gelinlik Nedir

A kesim gelinlik bir çeşit gelinlik modelidir. Vücudunuzun üst kısmını saran ve aşağı doğru uzanan bir etekli gelinlik türüdür. Yukarıdan aşağı bakıldığı zaman A harfini andırdığı için bu ismi almıştır. Bel kısmından evaze biçimde alta doğru genişleyen bir yapıdadır. Gelinlik göğüsleri toplayıp aşağı doğru uzanır. Birçok gelin adayı tarafından tercih edilen modelin rahatlığı merak edilecektir.

A kesim gelinlikler diğer türlere göre oldukça rahat ve kullanışlıdır. Doğru ölçülerle rahat bir düğün geçirmeniz kaçınılmazdır. Diğer insanları büyüleyecek bir kesim tarzı olan a kesim gelinlikler bel ve kalçanızı oranlayıp mükemmel bir görünüş yaratır. Bu kesimle birlikte birçok gelinlik modeli de bulunmaktadır.

Zevkinize göre sırt dekolteli, kuyruklu, uzun kollu ve askılı da tasarlanabilir. A kesim ile birlikte uygulanabilen bu yapılar sizin daha güzel görünmenizi sağlayacaktır. A kesim gelinlikler kumaş türü avantajı da sağlayabilmektedir. Saten, organze, mikado, tül ve ziberlin gibi türler de kıyafet üzerinde uygulanabilmektedir.

İlgili Link: Taşlı Gelinlik Modelleri

A Kesim Gelinlikler Hangi Vücut Tipi ile Uyumludur?

A kesim gelinliklerin diğer bir özellikleri ve avantajları ise birçok vücut tipine uyabilmesidir. Armut vücut tipine sahip adaylar için vazgeçilmez bir tercihtir. Geniş baseni örten ve belirginliğini azaltan a kesim gelinlikler armut vücut tipi için oldukça uygundur. Bunu uzun ve geniş eteği ile sağlayan kıyafet armut vücuda sahipseniz sizi memnun edecektir.

A kesim gelinlik kum saati vücut tipine de uygundur. Orantılı ölçülü vücut olan kum saati vücut tipine sahip olan hanımlar da tercihlerinde a kesim gelinlik bulundurabilir. Dikdörtgen ve elma vücut tiplerine de uygun olan A kesim sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Üstelik dikdörtgen vücut tipine sahip kişiler v yaka kesimle ortaya mükemmel bir model çıkarabilirler.

Elma vücuda sahip hanımların omzu geniş olduğu için yine a kesim gelinlik tercih edebilir. Elma vücutlu hanımlar geniş karın bölgesini gizlemek için de a kesim gelinlik giymek isteyebiliyor. Elbette ki A kesim gelinlikle uyumlu bir şekilde aksesuarlar tercih etmek beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir.

A Kesim Gelinlik ile Uyumlu Gelin Aksesuarları

A kesim gelinlik sade duruşunun yanında aksesuar kabul edebilen bir gelinlik türüdür. Öncelikle gelinliğinizle uyumlu bir duvak seçmeniz gerekiyor. Uzun mu kısa mı olacağına kara verdikten sonra diğer detaylara geçebilirsiniz. Duvağınızın üzerine uygulanacak motifleri de seçmeniz kıyafet bütünlüğü açısından önemlidir. Düğün mekânına göre motifler üzerinde oynamalar yapabilirsiniz. Saç aksesuarları da bir gelinin vazgeçilmezidir.

Duvakla birlikte birbirini tamamlayan bu ikili gelinliğiniz için bir bütünü tamamlayan parçadır. Saçınız şekil aldıktan sonra saç şeklinize göre prenses tacı veya uzun motifli tokalar tercih edebilirsiniz. Değerli taşlar ile bezenmiş ışıltılı taçlar veya geleneksel motifli tokalar seçmeniz mümkündür. Diğer alternatiflerden biri olan gelin şapkaları da zevkinize göre kullanılabilir aksesuarlardandır.

V yaka kesimli veya göğüs dekolteli gelinlikler ile harikalar yaratabileceğiniz boyun aksesuarları da kullanabilirsiniz. Parlayan bir elmas veya işlemeli altın kolyeler sizi daha şık gösterecektir. Bunların yanı sıra kısa kollu gelinlik tercihinde bulunan gelin adayları ise kol aksesuarları da takmayı isteyebilmektedir.

A Kesim Gelinlik Modeline Uygun Gelin Saçı Modelleri

Saçınız uzunsa ve a kesim gelinlik giyecekseniz atkuyruğu saç modeli tam size göre. Atkuyruğu modeli sırt dekoltesi ile inanılmaz bir ikilidir. Dikkatleri saçınızdan sırtınıza doğru gezdirir. Bu da görünmesini istemediğiniz bölgelerinizden gözleri uzak tutacaktır. Dağınık topuz modeli de gelin adayları tarafından oldukça sık seçilen modellerden biridir. Açık yaka gelinlikler ile gayet hoş bir görünüm elde edebilirsiniz.

Örgülü gelin başı modelleri de a kesim gelinlik ile birlikte kullanım için idealdir. Tepeden örgü veya sırt hizasında yapılan örgü modelleri ile gelin adayları güzel bir görüntü yakalayabilirler. Yandan ayrılmış ve kıvırma işlemi yapılmış saçlar da kıyafetinize uyum sağlayacak ve size sade fakat şık bir görüntü verecektir. Doğru saç modelini saçınızın uzunluğuna, gelinliğinize ve zevkinize göre seçebilir ve geceye damganızı vurabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here