Diş sağlığı ve bakımı hem ağız yapısını, ayriyeten buna bağlı olarak da görüntüsünü etkilediği gibi hem de sağlık için önem arz eder. Diş bakımı en az yılda bir kere yapılmalı ve en azından kontrol edilmelidir. Böyle olduğunda daha büyük sorunların ortaya çıkmasına da mani olunmuş olur. Diş bakımının her dönemde yapılması oldukça önemlidir fakat evlenecek olan kişiler, düğün öncesinde mutlaka yaptırmalıdır.

 

Diş Bakımının Düğün Zamanındaki Önemi 

 

Düğün zamanları oldukça yoğun ve tempoyla geçen dönemlerdir. Hal böyle olunca kişi kendisine vakit ayırmaya bile zaman bulamaz. Fakat diş ve ağız sağlığı yeni evlenecek çift için ihmal edilmemesi ve bakımı için mutlaka vakit ayrılması gereken bir durumdur. Çünkü birbirlerini seven ve yoğun arzuyla dolu olan kişiler eğer ağız ve diş problemlerinden dolayı istenmeyen ve rahatsızlık veren bir kökü veya görüntüyle karşılarsa o zaman bu yeni evli çift için hiçte hoş olmaz. Bu sebeple düğün öncesinde mutlaka diş bakımı yapılmalı ve diş sağlığı kontrol edilmelidir diyen Kütahya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi doktoru dr Süleyman Kabal diş sağlığı ve bakımı ile ilgili birde şunları vurguluyor..

 

Diş Bakımının İhmal Edilmesi İlerde Daha Büyük Sorunlara Neden Olur

 

Diş sağlığı  ve kontrolü yılda en az bir kere yapılmalı ve ihmal edilmemelidir. Çocukluk döneminden itibaren dişlerde sıkıntılar başlar. Diş sağlığı ve sürekli yapılması gereken bakımı ertelenir ve önemsemezse birçok farklı sıkıntılar baş gösterebilir. Uzun süre çekilen diş ağrısı, masraflı ve zahmetli diş tedavileri, diş eti çekilmeleri veya iltihabı ve hatta dişleri kaybetmek kadar büyük sorunlar hep ihmalden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple diş bakımını ihmal edenler her zaman daha fazla pişmanlık duyarlar. Daha büyük pişmanlıklar ve diş sorunları yaşamamak için mutlaka diş kontrolleri yapılmalıdır.

 

Diş Tedavilerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Diş sağlığı ve bakımı yapılacağı vakitte mutlaka tecrübeli doktorlara danışmak gerekir. Son derece tecrübeli doktorlardan diş tedavi hizmeti almak büyük bir önem taşır. Bu kişiler son derece titiz çalışırlar. Bu yüzden tanıdık veya tavsiye üzerine doktor seçimi yapmak en fazla dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Aynı zamanda doktorun verdiği tavsiyelere de uymak gerekir. Diş tedavisi esnasında veya sonrasında doktorun uygulamak için verdiği tavsiyeler dikkate alınmadığı takdirde olumlu sonuç uzun süreli olmayacaktır. Bu sebeple güvenli bir hasta-doktor ilişkisi kurmakta fayda vardır.

 

En Çok Tercih Edilen Diş Bakımları 

 

Diş bakımı ve kontrolünün sık sık yapılması gerekir derken kastedilen aslında dişlerinin sağlığının kontrolüdür. Fakat bu esnada dişler kirlenmiş ve diş taşları oluşmuşsa mutlaka temizlenmesi gerekir. Aynı zamanda diş etlerinin sağlığı da önemsenmeli ve ağrı, sancı, kızarıklık, kanama gibi şikâyetler meydana gelirse mutlaka doktora danışmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here